Jak často se ráno v práci podíváte na internet a sledujete novinky na webu? Myslím, že tak postupuje dnes již skoro každý Čech. Je to rychlé a přečteme si informace pouze o tom, o čem chceme vědět a nemusíme čekat 40 minut jako u televizních novin, než konečně pustí námi vyhlídnutou reportáž. Vše je jasně výstižně napsáno ve zhruba třech odstavcích a většinou je možnost zhlédnout i krátkou reportáž k danému tématu. Zkrátka, v tomto nám internetová média vychází vstříc asi nejvíce.
Dalším plusem tohoto internetového zpravodajství je především rychlost a jejich aktualita. Téměř vždy se o novinkách ze zahraničí nebo od nás dovíme poprvé pomocí sociálních sítí a webových stránek. Jako výhodná se nám může zdát i sympatická možnost vyjádřit se k daným tématům. Pokud náš příspěvek není vyloženě radikální, neslučitelný s naší legislativou nebo xenofobní, mohou se k němu dále vyjadřovat i ostatní uživatelé.
Mít svou vlastní hlavu
Musíme si ale uvědomit, že nemusí mít vždy pravdu. Internetová média fungují jen díky finančním sponzorům, někdo jednotlivé novináře musí zaplatit. Takovými sponzory mohou být i politické strany nebo obchodní řetězce. Je pak tedy jasné, že se na takové stránce nikdy sponzor nebude objevovat ve špatném světle. Což se samozřejmě může velmi hodit například v období voleb, kdy na takových stránkách vychází různé předběžné volební výsledky a statistiky. Informace se nám tedy mohou podávat velmi zkreslené a nemusí vůbec odpovídat reálným skutečnostem. Existují i nezávislá webová zpravodajství, jsou jimi například stránky jako Neviditelnypes.cz nebo Parlamentni listy.cz. Tyto weby fungují tak, že lidé, kteří na ně píší, nedostávají za své příspěvky honorář. Peníze jim mohou poslat na veřejně přístupné číslo účtu čtenáři. Je pouze na nás, jakým zdrojům budeme věřit, nebo které nás budou informovat, ať už zkresleně či nezkresleně.