Zázvor jistě většina z vás dobře zná, v podobě rozemletého prášku nebo jako celý, neporušený kořen nás provází již dlouhá léta. Je poměrně běžnou surovinou pro přípravu nápojů, využívá se jako koření do polévek a omáček a je běžně dostupný v obchodní síti.
Teprve v poslední době se na trhu rozšířila odrůda zázvoru s názvem Kurkuma, a to především mezi stoupenci Ájurvédy a Tradiční čínské medicíny. V Asii se pro léčebné účely a jako koření využívá již po staletí, zejména pro svůj zahřívací účinek.
Kurkuma je odrůda zázvoru
Podpora trávení je jejím hlavním přínosem. Zároveň však jako účinné zahřívadlo rozproudí lymfu, podporuje srdeční činnost a dokonce uvolňuje i svalovou ztuhlost. V čínské medicíně se spojuje s termínem tzv. Yang, což je expanzivní energie, a léčí se s ní choroby extrémního stavu jin, např. nemoci z nachlazení, nedostatečná funkce ledvin, svalové křeče apod. Obsahuje také řadu antioxidantů, které působí i proti nádorovému bujení. Pozitivní vliv byl prokázán i u rekonvalescence po mozkové mrtvici, léčbě ekzémů a kožních zánětů. Některé látky fungují jako antibakteriální přípravek, malé množství lze přidávat do krmiva psům a kočkám, aby je tímto způsobem chránily před množením parazitů.
Jak ji zpracovat
Výživné látky se nejlépe vstřebávají s tukem, zároveň se tím nenarušuje žaludeční sliznice. Kurkuma i zázvor mají totiž schopnost podporovat vylučování žaludečních šťáv, tedy v první řadě kyseliny chlorovodíkové potřebné pro trávení. Ideální je, jestliže ji při přípravě pokrmů smícháte s rozpáleným za studena lisovaným olejem, společně s cibulí, a tento základ pak použijete pro přípravu polévek, guláše apod. Můžete ji podávat současně s přílohou, chutná je především s rýží, přičemž postup je podobný, opět ji smícháte s rozpáleným olejem, do něhož vložíte uvařenou rýži. Ta se krásně zabarví do oranžova a získá zajímavou příchuť.