Bazén ve venkovním prostředí je zcela pod vlivem povětrnostních podmínek a je vystaven srážkám a spadu prachu a dalších nečistot. To bývá jedním z důvodů, proč se hladina nádrže zakrývá buď speciální stříškou, anebo speciální plachtou. Plachty mají obdobu bublinkové fólie, bublinky brání propadání plachty na dno a jejímu udržení na hladině.
Tyto výrobky se zhotovují v různých rozměrech a tvarech, nejčastěji kruhové a obdélníkové.
Důvody pro pořízení krycí plachty
Výpar vody – voda se odpařuje tím více, čím větší je plocha hladiny, a u velkých nádrží, řekněme o rozměrech 7 X 5 metrů, je to v průběhu jednoho dne zhruba 170 litrů vody. S krycí plachtou se tento jev zcela eliminuje, nemusíte pak neustále dopouštět vodu a přidávat přípravky bazénové chemie, což souvisí i s kontrolou pH vody, resp. s její tvrdostí a prostředky pro její snižování.
Pád zvířat do vody – jestliže je plachta zabezpečena tak, aby se nezbortila při kontaktu se zvířaty, může jít o ochrannou bariéru před náhodným pádem do vody, což je důležité zejména u koček a některých psích plemen a samozřejmě u jiných zvířat, pro která je kontakt s hlubokou vodou fatální. V jistém smyslu může plachta zabránit i utonutí malých dětí, které se k bazénu přiblíží v nestřeženém okamžiku.
Nečistoty z ovzduší – pokud bazén nevyužíváte denně, např. při nepřízni počasí, vyplatí se hladinu zakrývat vždy, abychom snížili množství dopadajících nečistot z ovzduší, jako jsou prachové částice, stébla trav, listy stromů, lezoucí i polétavý hmyz.
Tepelná izolace – krycí plachty na bazén zčásti, nikoli stoprocentně, působí jako izolační vrstva, která udržuje teplotu vody na požadované hodnotě, resp. redukuje její výrazné snižování v době, kdy se bazén nevyužívá. Tím se šetří náklady na její ohřev. Z tohoto důvodu se také krycím plachtám říká solární.